9 a.m. Acolyte & Reader Schedule, October 2019


If you are unable to serve or read as scheduled, please call or text Paul Roberts at 781-910-5280; or email pjroberts10@gmail.com.

October 6
XVII Pentecost (Proper 22)

MC: Nola Sheffer
SD: Melissa Fox
TH: Rob Braman
CR: Penelope Pulsone
A: Maggie Dunbar
A: Darcy Montaldi
CM: Liz Hunter
Read: Tony Pulsone
First Lesson: Habbakuk 1:1-6(7-11)12-13; 2:1-4
Epistle: 2 Timothy 1:(1-5)6-14

October 13
XVIII Pentecost (Proper 23)

MC: Paul Roberts
SD: Jack Gurnon
TH: Lily Roberts
CR: Daphne Pulsone
A: Carolina Jones
A: Compton Jones
CM: Maggie Dunbar
Read: David Bliss
First Lesson: Ruth 1:(1-7)8-19a
Epistle: 2 Timothy 2:(3-7)8-15

October 20
XIX Pentecost (Proper 24)

MC: Melissa Fox
SD: Michael Zadig
TH: Paul Roberts
CR: Ethan Zadig
A: Emily Zadig
A: Penelope Pulsone
CM: Ben Crowe
Read: Debbie Smith
First Lesson: Genesis 32:3-8, 22-30
Epistle: 2 Timothy 3:14-4:5

October 27
XX Pentecost (Proper 25)

MC: Rob Braman
SD: John Boyd
TH: Tom McDermott
CR: Matthew Murphy
A: Michael Murphy, Jr.
A: Carolyn McDermott
CM: Liz Hunter
Read: Meg Nelson
First Lesson: Jeremiah 14:(1-6) 7-10, 19-22
Epistle: Revelation 2 Timothy 4:6-8,16-18

 

9am Mass Ushers Roster, August-October 2019


Contact: John Boyd, w – 781-267-7137; h – 781-894-9276

Date
Ushers Notes
August 25, 2019 Christina & Ben Lewallen  
September 1, 2019 John Boyd Labor Day weekend
September 8, 2019 Melissa & Eric Baldwin  
September 15, 2019 Suzi Briggs & Bruce Kiernan Church School registration
September 22, 2019 David Russo & Matthew McNeff Choir returns; Church School begins
September 29, 2019 Lori Farnan & Michael Murphy Michaelmas
October 6, 2019 David Russo & Matthew McNeff  
October 13, 2019 Melissa & Eric Baldwin  
October 20, 2019 Francesco Piscitelli, John Boyd  
October 27, 2019 Laura & Bob Cousineau  

 

Solemn Mass Roster for October 2019


NOVEMBER DATES: In addition to Sunday mornings, the following special services take place next month:

  • Saturday, November 9 – Guild of All Souls Solemn Requiem, 11:00am
  • Sunday, November 17 – Solemn Evensong & Benediction, 5:00pm

Remember that if you do not notify us of your availability for any given date, we assume that you are available.

To advise of your availability – or lack thereof – or if you are unable to serve as scheduled, please contact Julianne Turé: 781-324-8831 / jture@comcast.net and Richard Corrieri: 781-662-0690 / richardcorrieri48@gmail.com.  

In an emergency: Leave a message in the work sacristy (617-523-2377 x151).

October 6
XVII Pentecost (Proper 22)
October 13
XVIII Pentecost (Proper 23)
MC: Richard Corrieri
SD: Carolyn Walden
TH: Jason Grant
CR: Xander Mojarrab
A: David Lapin
A: Melanie McNaughton /cm
T: Dan Orsen
T: Jonathan Maldonado
Read: David Fisher
First Lesson: Habbakuk 1:1-6(7-11)12-13; 2:1-4
Epistle: 2 Timothy 1:(1-5)6-14
Dominical Cross
MC: David Lapin
SD: Richard Corrieri
TH: Xander Mojarrab
CR: Jonathan Maldonado
A: Dan Orsen
A: Charles Dale /cm
T: Mark Aparece
T: Harmony Witte
Read: Julianne Turé
First Lesson: Ruth 1:(1-7)8-19a
Epistle: 2 Timothy 2:(3-7)8-15
Dominical Cross
October 20
XIX Pentecost (Proper 24)
October 20 – 5:00pm
Solemn Evensong & Benediction
MC: Charles Dale
SD: Br. Ciaran Anthony
TH: Mark Aparece
CR: Frederick Ou
A: Julianne Turé
A: Carolyn Walden
Read: Mary Grahame Hunter
First Lesson: Genesis 32:3-8, 22-30
Epistle: 2 Timothy 3:14-4:5
Dominical Cross
MC: Dustin Henderson
SD: David Lapin
TH: Mark Aparece
A: Richard Corrieri
A: Frederick Ou
Read: DJ Hatfield
First Lesson: Ecclesiasticus 4:1-10
Second Lesson: Luke 10:1-12, 17-20
October 27
XX Pentecost (Proper 25)
 
MC: Br. Ciaran Anthony
SD: Julianne Turé
TH: Melanie McNaughton
CR: Charles Dale
A: Carolyn Walden /cm
A: Xander Mojarrab
T: Dan Orsen
T: Jonathan Maldonado
Read: Philip LeQuesne
First Lesson: Jeremiah 14:(1-6) 7-10, 19-22
Epistle: Revelation 2 Timothy 4:6-8,16-18
Dominical Cross
 

 

Solemn Mass Usher Rota


Contact: Ray Porter, rbp129@aol.com

Date
Ushers
Notes
October 6, 2019 Karen Chaney, Michael delaVega  
October 13, 2019 Janell & Mike Saur Columbus Day weekend
October 20, 2019 Mike Oliveri, Karen Chaney  
October 20, 2019 (Sunday, 5:00pm) Frank Olney, need one more usher Solemn Evensong & Benediction
October 27, 2019 Kyriell Palaeologue, Mike Oliveri  
November 3, 2019 Janell & Mike Saur All Saints Sunday
November 9, 2019 (Saturday, 11:00am) Frederick Ou, Frank Olney Guild of All Souls Solemn Requiem
November 10, 2019 Steve Sayers, Phil LeQuesne  
November 17, 2019 Karen Chaney, Frederick Ou  
November 17, 2019 (Sunday, 5:00pm) Kyriell Palaeologue, Frank Olney  
November 24, 2019 Steve Sayers, Phil LeQuesne Christ the King
November 28, 2019 (Thursday, 10:00am) one usher needed Thanksgiving Day
December 1, 2019 Kyriell Palaeologue, Phil LeQuesne, Michael dela Vega, Karen Chaney Advent Sunday – Bishop’s Visitation
December 1, 2019 (Sunday, 5:00pm) Kyriell Palaeologue, Frank Olney, Karen Chaney, Janell Saur Advent Lessons & Carols
December 8, 2019 Mike Oliveri, Janell Saur  
December 15, 2019 Kyriell Palaeologue, Frederick Ou  
December 22, 2019 Steve Sayers, Karen Chaney  
December 24, 2019 (Tuesday, 11:00pm) Michael Dela Vega, Janell & Mike Saur, Kyriell Palaeologue Christmas Eve – Musical Prelude @ 10:15pm
December 25, 2019 (Wednesday, 11:00am) one usher needed Christmas Day
December 29, 2019 Steve Sayers, Mike Oliveri  
December 31, 2019 (Tuesday, 5:00pm) Steve Sayers, Kyriell Palaeologue, Frederick Ou Christmas Lessons & Carols
January 5, 2020 Karen Chaney, Janell Saur  
January 6, 2020 (Monday, 5:00pm) Steve Sayers, Kyriell Palaeologue Feast of the Epiphany