Solemn Mass Roster for May 2018

To advise of your availability, or lack thereof, or if you are unable to serve as scheduled, please contact Julianne Turé: 781-324-8831 / jture@comcast.net and Richard Corrieri: 781-662-0690 / richardcorrieri48@gmail.com.

In an emergency: Leave a message in the work sacristy (617-523-2377 x151).

May 6
Sixth Sunday of Easter (Vidi Aquam)
May 10 – Thursday, 6:30 pm
Ascension Day (Procession)
MC: Richard Corrieri
SD: Br. Ciaran Anthony
TH: Melanie McNaughton
CR: Nick Westberg
A: Frederick Ou
A: Anna de Bakker
CM: C. Thomas Brown
Read: Julianne Turé
First Lesson: Isaiah 45:11-13,18-19
Epistle: 1 John 4:7-21
Festal Cross
MC: Jason Grant
SD: Richard Corrieri
TH: Dustin Hendereson
CR: Paul Roberts
A: Carolyn Walden 
A: Julianne Turé /cm †
T: Ben Crowe
T: David Lapin
Read: Stephen Teichgraeber
First Lesson: Acts 1:1-11
Epistle: Ephesians 1:15-23
Crystal Crucifix, Upper Tier
May 13
Seventh Sunday of Easter (Vidi Aquam)
May 20
Pentecost (Procession)
MC: Michael Gnozzio
SD: Melanie McNaughton
TH: Frederick Ou
CR: Mark Aparece
A: David Lapin /cm †
A: C. Thomas Brown
T: Dan Orsen
T: Dustin Henderson
Read: DJ Hatfield
First Lesson: Exodus 28:1-4, 9-10, 29-30
Epistle: 1 John 5:9-15
Festal Cross
MC: David Lapin
SD: Julianne Turé
TH: Br. Ciaran Anthony
CR: C. Thomas Brown
A: Anna de Bakker
A: Richard Corrieri
T: Carolyn Walden
T: Nick Westberg
T: Dan Orsen
T: Frederick Ou
Read: Philip Le Quesne
First Lesson: Isaiah 44:1-8
Second Lesson: Acts 2:1-11
Crystal Crucifix, Upper Tier
May 27
Trinity Sunday (Te Deum)
May 31 – Thursday, 6:30 pm
Corpus Christi (Procession & Solemn Benediction)
MC: Julianne Turé
SD: C. Thomas Brown
TH1: Michael Gnozzio
TH2: Anna de Bakker
CR: Dan Orsen *
A: Melanie McNaughton
A: Carolyn Walden /cm
T: Richard Corrieri
T: Thiago Rêgo
Read: Rodney Lister
First Lesson: Exodus 3:1-6
Epistle: Romans 8:12-17
Crystal Crucifix, Upper Tier
MC: Dustin Henderson
SD: Paul Roberts
TH1: Jason Grant
TH2: David Lapin
CR: Ben Crowe
A: Anna de Bakker
A: Carolyn Walden /cm
T: Nick Westberg
T: Thiago Rêgo
Read: Gabriel Ellsworth
First Lesson: Deuteronomy 8:2-3
Epistle: 1 Corinthians 11:23-29
Crystal Crucifix, Upper Tier
   
* New position. Please arrange a rehearsal with Dustin Henderson.

 

Solemn Mass Usher Rota

Contact: Ray Porter, rbp129@aol.com

Date
Ushers
Notes
April 8, 2018 Karen Chaney, Frederick Ou  
April 15, 2018 George McCormick, Frank Olney Patriots’ Day weekend
April 22, 2018 Frederick Ou, Philip LeQuesne  
April 22, 2018 (Sunday, 5:00 pm) Brian Sirman, Kyriell Palaeologue Solemn Evensong & Benediction
April 29, 2018 Michael Oliveri, Karen Chaney  
May 6, 2018 Michael dela Vega, Frank Olney Walk for Hunger
May 10, 2018 (Thursday, 6:30 pm) Brian Sirman, Kyriell Palaeologue Ascension Day
May 13, 2018 George McCormick, Steven Sayers Rogation Sunday (transferred)
May 20, 2018 Philip LeQuesne, Brian Sirman Pentecost
May 27, 2018 Karen Chaney, Steven Sayers Trinity Sunday; Memorial Day weekend
May 31, 2018 (Thursday, 6:30 pm) Brian Sirman, Kyriell Palaeologue Corpus Christi
June 3, 2018 Michael Oliveri, Michael dela Vega  
June 10, 2018 George McCormick, Frank Olney  
June 17, 2018 Frederick Ou, Steven Sayers  
June 24, 2018 Janell & Michael Saur  
July 1, 2018 George McCormick, Philip LeQuesne  
July 8, 2018 Brian Sirman, Kyriell Palaeologue   
July 15, 2018 Karen Chaney, Steven Sayers  
July 22, 2018 Michael Oliveri, Frank Olney  
July 29, 2018 Philip LeQuesne, George McCormick  
August 5, 2018 Janell & Michael Saur  
August 12, 2018 Karen Chaney, Frederick Ou  
August 19, 2018 Steven Sayers, Michael Oliveri  
August 26, 2018 Philip LeQuesne, George McCormick  
September Brian Sirman, Kyriell Palaeologue Labor Day weekend

 

9 a.m. Acolyte & Reader Schedule, May 2018

If you are unable to serve or read as scheduled, please call or text Paul Roberts at 781-910-5280; or email pjroberts10@gmail.com.

May 6, Sixth Sunday of Easter

MC: Melissa Fox
CM: Jack Gurnon
Read: Mary Roberts
First Lesson: Isaiah 45:11-13,18-19
Epistle: 1 John 4:7-21

May 13, Seventh Sunday of Easter (Vidi Aquam)

MC: John Boyd
SD: Michael Zadig
TH: Tom McDermott
CR: Michael Murphy, Jr.
A: Maggie Dunbar
A: Morgan Davies
CM: Ben Crowe
Boat: Samuel Commons
Read: Mindy Davies
First Lesson: Exodus 28:1-4, 9-10, 29-30
Epistle: 1 John 5:9-15

May 20, Pentecost (Procession)

MC: Jack Gurnon
SD: Paul Roberts
TH: Rob Braman
CR: Penelope Pulsone
A: Darcy Montaldi
A: Carolina Jones
CM: Maggie Dunbar
Boat: Evelyn Braman
Read: Tony Pulsone
First Lesson: Isaiah 44:1-8
Second Lesson: Acts 2:1-11

May 27, Trinity Sunday

MC: Michael Zadig
SD: Melissa Fox
TH: Paul Roberts
CR: Ben Crowe
A: Emily Zadig
A: Joshua Bickford
CM: Michael Bickford
Boat: Compton Jones
Read: Ben Lewallen
First Lesson: Exodus 3:1-6
Epistle: Romans 8:12-17

9am Mass Ushers Roster, April-June 2018

Contact: John Boyd, w – 781-267-7137; h – 781-894-9276

Date
Usher
Notes
April 15, 2018 Suzi Briggs & Bruce Kiernan  
April 22, 2018 Claire & Matt Commons  
April 29, 2018 Suzi Briggs & Bruce Kiernan  
May 6, 2018 Mary & Paul Roberts Walk for Hunger
May 13, 2018 Christina & Ben Lewallen  
May 20, 2018 Claire & Matt Commons  
May 27, 2018 Francesco Piscitelli, John Boyd Memorial Day weekend
June 3, 2018 Claire & Matt Commons  
June 10, 2018 Suzi Briggs & Bruce Kiernan  
June 17, 2018 Christina & Ben Lewallen  
June 24, 2018 Francesco Piscitelli, John Boyd